top of page

FATİH URUNÇ - MARSTA

21  Ekim 2023 - 5 Kasım 2023

İçindeki çocuğu büyütemeyen adam: Fatih Urunç

Ankara – Bodrum – Datça - Tire – Ankara ‘Kale’ sanat hayatının dönemleridir.

Urunç, resimlerinde seyirciye kendi hayatından kesitler sunar. Sevinçlerini ve korkularını hiç kimseyi taklit etmeden, kendi özgün figürleriyle resmeder. Müzisyenler, maviş kedisi, kafasını durmadan kemiren baykuşu, hayat kadınları, neşeli çocuklar, annesi, parklar, ejderhalar ve kırmızı şapkalı meşhur cini eserlerinde ele aldığı en temel konulardandır.

Fatih Urunç bulabildiği her türlü malzeme ve sert bir tavır aracılığıyla kendi duygularını tuval, karton, zımpara kağıdı, masa, kapı, ağaç kütüğü gibi farklı medyumlar aracılığıyla resmeder. Ham resim sanatının bütün öğeleri eserlerinde görülebilmektedir. Sol eliyle vurduğu spatula darbeleri, çılgın renkleri ve plaka şeklindeki imzası ile Fatih Urunç efsanesini yaratmıştır. Bilinçaltı ise eserlerine kah küfürler kah serzenişler olarak yansır.

Eserleri Arkas Holding, Dibeklihan Sanat Köyü, Sabancı Aile Koleksiyonu, Christie’s Müzayede Evi(Londra), Yellowstone Milli Parkı(Amerika), İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi ve DasDas gibi dünyanın çeşitli yerlerindeki farklı kurumlarda ve seçkin birçok sanat koleksiyonerinin koleksiyonunda yer almaktadır.

Annesinin Kral Fatih’i, artık naif Türk resim sanatının ustalarından biridir.

 

Mona Art Gallery, Fatih Urunç’un 1990’lı yıllardan 2010’lu yıllara uzanan kıymetli eserlerinden özenle seçerek kürate ettiği Fatih Urunç Mars’ta retrospektif sergisinin ev sahipliğini yapmaktan büyük bir onur duyar.

 

SERGİ ESERLERİ

bottom of page